5
Čvc

1. kolo: Na Zbraslavi úřadovala bouřka, nejlepším Čechem Matuš

Jen dva z patnácti českých hráčů se dostali v prvním kole Prague Golf Challenge pod par. Nejlepší z nich Stanislav Matuš rozehrál Challenge Tour na Zbraslavi za 69 ran (-3) a je na děleném 32. místě. O dvě rány za ním je Daniel Suchan (T71). Nadějně rozehrané kolo pak v paru dokončil Filip Mrůzek.

Odpoledne před pátou hodinou začalo nad Zbraslaví hřmít. Hrozící bouřka přerušila program na dvě hodiny. Z českých favoritů byl na hřišti v tu chvíli už jen Mrůzek. Se skóre -2 se pohyboval na 12. jamce. Předtím zahrál tři birdie (4, 9 a 10) a jedno bogey (7).

Pauza mu vůbec neprospěla. Po návratu zahrál tři bogey v řadě na 13., 14. a 15 jamce a propadl se na +1. Aspoň do paru se vrátil berdíkem na trojparové šestnáctce, kde zahrál málem hole-in-one.

„Není to dobré, ale ani to není žádný průšvih. Kdybych zahrál tři čtyři nad, tak je asi konec. S tímhle se dá zítra hrát. Není to špatné, ale byl to takový nemastný neslaný den. Par ale beru a zítra do toho jdeme znova,“ popsal Mrůzek své první kolo, po kterém je na děleném 86. místě.

„V Pro Amu jsem zahrál šest berdíků a eagle, takže mám na to zahrát to hřiště dobře. Zítra to chce nedělat takové chyby a nemít taky trochu pech,“ zmínil Mrůzek situaci ze sedmičky, kde ještě před bouřkou trefil sloup elektrického vedení, za což si připsal trestnou ránu.

Vynikající start do prvního kola měl Daniel Suchan. Na prvních šesti jamkách zahrál tři berdíky (10, 13 a 15). Pak ale postupně vychládal. Ve zbytku kola už neskóroval, ale na druhou stranu ztratil jen dvě rány na osmnáctce a trojce. I proto byl s výsledným skóre -1 relativně spokojený.

„Začátek byl, jak jsem si představoval. Bez chyb, klidné rány, dobré tempo, vytvářel jsem si šance na birdie. Hlavně na pětiparech, ty byly oba druhou ranou na green,“ komentoval druhou devítku, na které do turnaje vstoupil.

„Jak šel čas, tak mi ale přestaly chodit rány, příliš jsem zrychlil tempo a i putty byly takové utrhnuté, žádný dobrý roll. Nemohl jsem to na druhé devítce slepit dohromady,“ řekl Suchan a pak se zamyslel, čím to bylo, že na druhé devítce ztratil tah na branku.

„Asi se moc oteplilo,“ řekl v nadsázce. „Ale ne. Šel jsem se dvěma klukama a ti mi nandávali oba dva třicet metrů. Možná jsem to i podvědomě trošičku řešil. To byli fakt rakeťáci,“ začal Suchan přicházet na kloub tomu, proč se nechal rozhodit z tempa.

„Možná jsem se jim snažil z týčka přiblížit a to mě mohlo postihnout i při ranách do greenu, kdy jsem švihal rychle a ne ve svém tempu. Když si to teď uvědomuju, tak si říkám, jak se můžu něčím takovým nechat ovlivnit,“ zkritizoval se domácí hráč Prague City Golf.

Českou vlaječku tak najdeme v leaderboardu nejvýše ve čtvrté desítce pořadí. „Je to dobrý začátek na to, jak se mi nyní vede. Jsem za to rád a uvidíme, co se stane zítra,“ řekl Matuš v rozhovoru po prvním kole.

Excelentní start do turnaje měl Adam Puchmelter. Dvacetiletý Slovák zahrál 67 ran (-5), s čímž se vešel na konci dne do TOP 10 čtyři rány za vedoucího Španěla Adri Arnause, který využil ideálních podmínek a zahrál 63 ran (-9).

Jednu ránu pod par zahrál další Slovák Peter Valášek. Až za ním jsou všichni Češi kromě Matuše a Suchana. Při výrazném pátečním zlepšení z nich mohou o cut bojovat Ondřej Lieser, Aleš Kořínek (oba 73, +1, T105). Jan Cafourek s Lukášem Tintěrou jsou ještě o ránu zpět.

Průběžné pořadí turnaje naleznete zde.